ul. Kochanowskiego 5, 00-485 Warszawa 503-150-577 kontakt@mt-software.pl

Opryszczkowe zapalenie rogówki

Opryszczka oczna jest wywoływana przez wirus herpes simplex typu 1 i jest powszechną, nawracającą infekcją wirusową dotyczącą oczu. Ten typ wirusa opryszczki może powodować zapalenie i bliznowacenie rogówki. Opryszczka oczna może być przenoszona przez bliski kontakt z osobą zakażoną, u której wirus jest aktywny.

Narodowy Instytut Oka (NEI) podaje, że około 400 000 Amerykanów doświadczyło jakiejś formy opryszczki ocznej, przy czym każdego roku pojawia się około 50 000 nowych i nawracających przypadków, począwszy od zwykłej infekcji, a skończywszy na stanie, który może doprowadzić do ślepoty. Wyróżnia się kilka postaci opryszczki ocznej:

  • Opryszczkowe zapalenie rogówki jest najczęstszą postacią opryszczki ocznej i jest wirusowym zakażeniem rogówki. Opryszczka oczna w tej postaci atakuje zwykle tylko górną warstwę rogówki, zwaną nabłonkiem, i zwykle goi się bez blizny.
  • Stromalne zapalenie rogówki występuje, gdy zakażenie sięga głębiej w warstwy rogówki. Może to prowadzić do bliznowacenia, utraty wzroku, a w niektórych przypadkach do ślepoty. Choć schorzenie to jest rzadkie, NEI podaje, że zrębu zapalenie rogówki jest główną przyczyną bliznowacenia rogówki, które w konsekwencji prowadzi do ślepoty w Stanach Zjednoczonych.
  • Zapalenie tęczówki jest poważną postacią opryszczki oka, w której dochodzi do zapalenia tęczówki i otaczających ją tkanek wewnątrz oka, co powoduje dużą wrażliwość na światło, niewyraźne widzenie, ból i zaczerwienienie.

Leczenie opryszczki ocznej zależy od umiejscowienia zakażenia w oku - w nabłonku rogówki, zrębie rogówki, tęczówce itp.

Niektóre metody leczenia opryszczki ocznej mogą zaostrzyć przebieg choroby, dlatego należy je rozważać w każdym indywidualnym przypadku.

Jeżeli zakażenie rogówki jest tylko powierzchowne, można je zwykle złagodzić, stosując przeciwwirusowe krople lub maści do oczu albo doustne tabletki przeciwwirusowe przez okres dwóch do trzech tygodni. U niektórych pacjentów stosuje się zarówno krople/maści, jak i tabletki. Krople steroidowe mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i zapobieganiu bliznowaceniu rogówki, gdy zakażenie występuje głębiej w warstwach rogówki. Krople steroidowe są prawie zawsze stosowane w połączeniu z kroplami przeciwwirusowymi lub jednocześnie z nimi. W przypadku tych stosunkowo niewielu oczu, w których mimo najlepszych metod leczenia wirus spowodował blizny upośledzające widzenie, często skutecznym rozwiązaniem jest przeszczep rogówki.

Chociaż opryszczki oczu nie da się wyleczyć, leczenie może pomóc w kontrolowaniu ognisk choroby. Trwają badania mające na celu określenie lepszych metod leczenia tej choroby.

1/27/15


Susan DeRemer
Wiceprezes ds. rozwoju
Fundacja Odkryj Oko