ul. Kochanowskiego 5, 00-485 Warszawa 503-150-577 kontakt@mt-software.pl

Podrażnienie

Makijaż może być istotną częścią Twojej codziennej rutyny. Może też być czymś, co robisz na specjalne okazje lub aby podkreślić swoją modę. Niezależnie od okazji, makijaż oczu musi być stosowany ostrożnie, aby zapobiec infekcjom lub utracie wzroku.

Oto 13 wskazówek, jak stosować makijaż oczu.

1. Myj ręce
Nieustannie używasz rąk i wszystkiego dotykasz, więc zawsze znajdują się na nich bakterie. Oznacza to, że możesz przenieść te bakterie na swój makijaż i do oczu. Przed nałożeniem makijażu umyj ręce.

2. Nigdy się nie dziel, nigdy nie pożyczaj
W dzieciństwie uczono nas, że należy się dzielić. Nie jest to jednak dobry pomysł, jeśli chodzi o kosmetyki. Kiedy dzielisz się makijażem, dzielisz się również bakteriami. Głównym zagrożeniem jest przenoszenie wirusowego zapalenia spojówek, czyli różowego oka. Bakterie występują jeszcze przed pojawieniem się objawów.

3. Eyeliner ma swoje miejsce
Eyeliner powinien być używany do obrysowywania oka poza górną linią rzęs, a nie na brzegu powieki, który biegnie wzdłuż powierzchni gałki ocznej. W brzegu powieki znajdują się maleńkie pory, w których wytwarzane są olejki eteryczne niezbędne do zachowania stabilnego filmu łzowego. Jeśli pory te zostaną zatkane, może to prowadzić do powstawania zacieków, suchości oczu, podrażnień lub infekcji oczu.

4. Tusz do rzęs
Wyrzuć tusz do rzęs po sześciu miesiącach, ponieważ wysycha i może się łuszczyć, dostając się do oka. W zależności od składu tuszu do rzęs, płatki te mogą zawierać coś, co może porysować rogówkę lub podrażnić oko. Podczas nakładania tuszu do rzęs należy również uważać, aby różdżka nie dotykała oka, aby uniknąć zanieczyszczenia.

5. Fałszywe rzęsy
Należy uważać, aby nie nałożyć na rzęsy zbyt dużej ilości kleju i nie pozostawić ich do wyschnięcia przed umieszczeniem ich na powiece nad własnymi rzęsami. Jeśli klej dostanie się do oka, może spowodować otarcia, infekcje bakteryjne lub uczulenie na jego składniki.

6. Ważne jest przechowywanie
Nie przechowuj kosmetyków do makijażu w ciepłych lub gorących miejscach, takich jak samochód czy walizka w ciepły dzień. Ciepło niszczy środki konserwujące, które chronią przed bakteriami. Gorące temperatury są pożywką dla bakterii. Nawet w domu przechowuj kosmetyki w chłodnym, ciemnym miejscu.

7. Okres przydatności do spożycia
Podobnie jak większość produktów łatwo psujących się, w których stosuje się środki konserwujące, kosmetyki należy wyrzucić po 3-4 miesiącach, aby zapobiec ewentualnym infekcjom.

8. Utrzymywanie czystości
Dokładnie i regularnie myj szczoteczki i aplikatory, aby utrzymać je w czystości i uniknąć gromadzenia się bakterii i olejków. Dotyczy to również zalotki do rzęs. Pomyśl o używaniu jednorazowych aplikatorów, które są używane raz, a potem wyrzucane.

9. Znaj swoje składniki
Ważne jest, aby wiedzieć, co znajduje się w Twoim makijażu oczu. Niektóre tusze do rzęs zawierają parabeny, które mogą powodować reakcję alergiczną i uczucie kłucia, jeśli dostaną się do oka. Kredki do oczu mogą zawierać ołów. Kredki i cienie do oczu, które są opalizujące, błyszczące lub mieniące się, mogą zawierać składniki, które mogą powodować zarysowanie rogówki lub podrażnienie oka. Nigdy nie używaj brokatu do oczu, ponieważ może on poważnie porysować rogówkę.

10. Nie mieszaj zastosowań Nie stosuj kredki do ust na oczy i odwrotnie. Zagrożeniem są bakterie, ponieważ bakterie znajdujące się w ślinie różnią się od bakterii znajdujących się w oczach i wokół nich. FDA ostrzega, aby nigdy nie używać śliny do nawilżania kosmetyków takich jak eyeliner, tusz do rzęs czy cienie do powiek.

11. Podrażnione oczy
Jeśli oczy wydają się podrażnione lub zainfekowane, skontaktuj się z okulistą i wstrzymaj WSZYSTKO do czasu otrzymania zaleceń od lekarza. Zanim powrócisz do makijażu oczu, wymień wszystkie kosmetyki, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii, i dokładnie umyj wszystkie aplikatory.

12. Nie ruszaj się z miejsca
Nigdy nie wykonuj makijażu w jadącym pojeździe. Nawet jeśli nie prowadzisz, inny pojazd może najechać na ciebie tyłem, a aplikator dostanie się do oka, co może spowodować jego utratę. Nie należy nakładać makijażu podczas prowadzenia samochodu, ponieważ oczy powinny być skupione na drodze, a nie na lusterku.

13. Usuwanie makijażu oczu
Ważne jest, aby każdego wieczoru przed snem starannie i delikatnie zmywać makijaż oczu, aby mieć pewność, że kosmetyki nie dostaną się do oka, nie nagromadzą się i nie spowodują uszkodzeń. Staraj się nie używać wodoodpornego tuszu do rzęs, ponieważ jest on trudniejszy do usunięcia i zwiększa ryzyko dostania się czegoś do oka. Unikaj pieniących się produktów, ponieważ prawdopodobnie zawierają one laurylosiarczan sodu, który może wysuszać skórę wokół oczu. Uważaj również na składniki, które zatykają pory lub zawierają substancje zapachowe. Staraj się nie używać wodoodpornego tuszu do rzęs, ponieważ jest on trudniejszy do usunięcia.

5/19/16

Susan DeRemer, CFRE
Fundacja "Odkryj oczy