ul. Kochanowskiego 5, 00-485 Warszawa 503-150-577 kontakt@mt-software.pl

Prezbiopia i soczewki progresywne

soczewki progresywne

Czym właściwie jest prezbiopia?

Prezbiopia to efekt naturalnej ewolucji wzroku, która będzie dotyczyć osób po 40 roku życia i będzie objawiać się poważnymi trudnościami z widzeniem z bliska, szczególnie gdy oświetlenie będzie słabe. Z upływem lat nasze oko traci zdolność do akomodacji, a wieć dostosowania się do widzenia na każdą odległość. Zjawisko to będzie można porównać do tego jak działa obiektyw aparatu z funkcją autofocus, który nie będzie nastawiać dobrej ostrości obrazu.

Pierwsze oznaki prezbiopii

O prezbiopii będzie można mówić w momencie, gdy mamy różne sytuacje życiowe i okazuje się, że mamy coraz większe problemy z widzeniem. Są to sytuacje takie jak między innymi czytanie gazety, pisanie wiadomości tekstowych w telefonach, pisanie na klawiaturze komputera, oglądanie zdjęć w aparacie. Może się pojawić sytuacja, w której będziemy musieli odsuwać oczy od oglądanego przedmiotu, aby wyraźnie zobaczyć szczegóły z nim związane.

Prezbiopia to nie choroba

Pogorszenie się naszego wzroku około 40 roku życia to naturalny proces, który wynika z tego jak jest zbudowane oko człowieka. Nie będzie to powód do zmartwień, ponieważ mamy takie rozwiązania, które przywrócą nam dobre widzenie na każdą odległość. Chodzi tutaj o okularowe soczewki progresywne.

Jakie soczewki progresywne wybrać

Wybór odpowiednich soczewek będzie zależeć od wielu różnych elementów między innymi tego jaką mamy wadę wzroku, wykonywany zawód czy uprawiane hobby a także wybranych oprawek. Najbardziej zaawansowane propozycje a więc soczewki progresywne mogą pomagać ponieważ są dopasowane do indywidualnych cech użytkownika. Przy konstruowaniu takich soczewek bierze się między innymi pod uwagę takie kwestie, które bezpośrednio powiązane są z tym jaka jest anatomia oka oraz to czy osoba będzie lewo czy praworęczna. To wszystko może mieć istotne znaczenie.

Nowoczesne soczewki progresywne polecane będą z użyciem równie doskonałych powłok antyrefleksyjnych, które zapewniają dobre widzenie i wygodne użytkowanie okularów. Taka powłoka sprawia bowiem, że będą one między innymi skutecznie chronione przed zarysowaniem jak i też będzie to ten element, który zdecydowanie ułatwi czyszczenie takich okularów. Co jednak najważniejsze tak zastosowana powłoka będzie bardzo ważna, ponieważ to dzięki niej będzie można zagwarantować sobie, że nasz wzrok będzie odpowiednio chroniony przed działaniem promieniowania UV, które dla wzorku jest niebezpieczne. Dlatego na okulary z taką powłoką zawsze warto się zdecydować.