ul. Kochanowskiego 5, 00-485 Warszawa 503-150-577 kontakt@mt-software.pl

Recepta

Jeśli potrzebujesz okularów, to dlatego, że zdiagnozowano u Ciebie wadę refrakcji podczas badania wzroku. Oznacza to, że Twoje oczy mają problemy z ogniskowaniem i obrazy mogą wydawać się zamazane. Rodzaje wad refrakcji obejmują krótkowzroczność (miopia), dalekowzroczność (prezbiopia) lub astygmatyzm (rogówka ma nieregularny kształt).

Zrozumienie, co oznacza widzenie 20/20

Liczba ta opiera się na tym, że stoisz w odległości 20 stóp (uznawanej za normę) przed tablicą Snellena lub Tumblinga E, aby sprawdzić swoją ostrość widzenia. Jeśli podczas badania wzroku możesz przeczytać duże E na górze mapy wzrokowej, ale żadnej z liter poniżej, twoja wizja jest uważana za 20/200. Oznacza to, że z odległości 20 stóp może Pan/Pani odczytać literę, którą osoby o "normalnym" wzroku mogą odczytać z odległości 200 stóp, co oznacza, że ma Pan/Pani bardzo słabą ostrość widzenia. Jeśli może Pan/Pani przeczytać czwartą linię od dołu na większości wykresów, Pana/Pani wzrok wynosi 20/20. Każda linia poniżej tej wartości oznacza 20/15 lub mniej i wskazuje, że masz wyjątkową ostrość widzenia. Każde oko jest badane oddzielnie, ponieważ twoje oczy są zaprojektowane tak, aby kompensować się nawzajem i nie dałyby dokładnego odczytu.

Zrozumienie Twojej recepty na okulary

Recepta, którą otrzymujesz może mieć postać tabeli z rubrykami, które są wypełnione, lub może być po prostu wypisana. W każdym przypadku, jest ona napisana w określonej kolejności, z wynikami dla każdego oka wymienionymi jako pierwsze.

  • OD jest skrótem od oculus dexter, czyli prawe oko, a OS to oculus sinister, czyli lewe oko. Jeśli mowa jest o obu oczach, skrótem będzie OU (oculus uterque) oznaczający oboje oczu.
  • Kolejnym terminem na Twojej recepcie jest Sphere (SPH) i jest on mierzony w dioptriach (D). Ta liczba mówi Ci, jak mocne muszą być Twoje soczewki, aby skorygować Twój wzrok. Jeśli liczba ta ma znak minus (-), jesteś krótkowidzem; jeśli liczba ta ma znak plus (+) lub nie jest poprzedzona żadnym znakiem, jesteś dalekowidzem.
  • Następnie może być cylinder (CYL), wskaźnik mocy soczewki, jeśli masz astygmatyzm. Liczba dla CYL ma taki sam format jak SPH, znak minus (dla korekcji astygmatyzmu krótkowzrocznego) lub znak plus (dla korekcji astygmatyzmu dalekowzrocznego). Jeśli nie ma podanego numeru, to albo nie masz astygmatyzmu, albo twój astygmatyzm jest tak niewielki, że nie ma potrzeby go korygować.
  • Jeśli masz numer CYL, będziesz miał również numer osi, oparty na skali kątomierza, który mówi, gdzie w oku znajduje się astygmatyzm. Na przykład, SPH -2.50 D CYL +5.00 Axis 40 oznacza, że masz krótkowzroczność -2.50 dioptrii z astygmatyzmem +5.00 wzdłuż osi 40 stopni.
  • Jeśli otrzymujesz soczewki bifokalne lub progresywne, jest jeszcze jedna liczba zwana "Add." Liczba ta jest ilością dodatkowej korekcji, której Twoje oczy potrzebują, aby skupić się na bliskiej odległości i zawsze będzie liczbą dodatnią, niezależnie od tego, czy znak + jest tam obecny, czy nie.

Nie trzeba dodawać, że okulary są drogie, ale zrozumienie recepty powinno pomóc Ci zrozumieć dlaczego. Im mocniejsza soczewka, tym jest droższa, a następnie z każdą korektą koszt również wzrasta. Nie zapominajmy również, że powłoki antyodblaskowe lub chroniące przed promieniowaniem UV zwiększają koszty, ale mogą być tego warte. Okulary są inwestycją w Twoje bezpieczeństwo, pracę, niezależność i pozwolą Ci cieszyć się czasem wolnym, który lubisz.

2/9/16

Susan DeRemer, CFREDiscovery
Eye Foundation