Wentylacja w domu niskoenergetycznym – jak zadbać o czyste i zdrowe powietrze?

Domy zużywające minimalną ilość energii przynoszą korzyści ekonomiczne, a także troszczą się o środowisko. Budownictwo tego typu wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami. Jednym z najważniejszych jest odpowiednia wentylacja. Dlaczego jest tak istotna i jak o nią zadbać? Wyjaśniamy kluczowe kwestie.
Czym charakteryzuje się dom niskoenergetyczny?
Dom niskoenergetyczny (inaczej energooszczędny) to budynek cechujący się niższym zapotrzebowaniem na ciepło niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Zapotrzebowanie na ciepło w takim obiekcie wynosi od 30 do 60 kWh/m² rocznie (dla tradycyjnego budynku wartość ta równa się 90-120 kWh/m²). Osiąga się to poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych, szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej (o niskim współczynniku przenikania ciepła) oraz wydajnego systemu grzewczego. Znaczenie ma również orientacja budynku względem stron świata, która umożliwia maksymalne wykorzystanie światła słonecznego.
Budownictwo niskoenergetyczne ma wiele zalet. Ograniczając zapotrzebowanie na energię, zmniejszasz koszty eksploatacyjne, a optymalna temperatura wewnętrzna troszczy się o wysoki komfort. Niskie zużycie energii wpływa także na redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Wentylacja w domu niskoenergetycznym – wyzwania
Charakterystyczną cechą budynku niskoenergetycznego jest szczelna powłoka, która pozwala na uniknięcie strat ciepła. Oznacza to jednak, że nie występują w niej nieszczelności, umożliwiające prawidłową wymianę powietrza. Dostęp do świeżego powietrza jest zaś niezbędny dla zdrowia i samopoczucia (jak również kondycji budynku), dlatego należy zdecydować się na odpowiedni system wentylacji.
Tradycyjna wentylacja grawitacyjne i mechaniczna nie będzie właściwym rozwiązaniem w przypadku energooszczędnego budynku. Z jakiego powodu? Za pośrednictwem takich systemów do wnętrza przedostaje się chłodne powietrze, które powoduje straty ciepła (co kłóci się z ideą budownictwa niskoenergetycznego). Problemu nie rozwiązuje również tradycyjne wietrzenie. Jak więc zatroszczyć się o stałą wymianę powietrza? Rozwiązaniem jest rekuperacja.
Jakie korzyści daje rekuperacja w domu niskoenergetycznym?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Na czym polega taki system? Rekuperator to urządzenie wyposażone w wymiennik ciepła. Działa to w następujący sposób: rekuperator odbiera energię cieplną z powietrza wywiewanego i przekazuje ją do powietrza nawiewanego. Dzięki temu powietrze dostarczane do domu jest ogrzewane do odpowiedniej temperatury i nie występują straty ciepła. Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła to również:
-
poprawa jakości powietrza,
-
niższe zużycie energii,
-
unikanie pleśni oraz uszkodzenia ścian wywołanych przez wilgoć,
-
redukcja nieprzyjemnych zapachów,
-
dobre samopoczucie,
-
lepszy klimat w budynku.
Kontrolowana wymiana powietrza dba o zdrowie wszystkich mieszkańców. Nowoczesne systemy są też wyposażone w filtry, które usuwają z powietrza zanieczyszczenia oraz alergeny.
Rekuperacja w modernizowanym i nowym budynku
Planując montaż rekuperacji, należy zdecydować się na odpowiedni rodzaj systemu, dopasowany do specyfiki budynku. Co masz do wyboru? System centralny lub decentralny. Pierwszy z nich składa się z głównej centrali wentylacyjnej zlokalizowanej w pomieszczeniu technicznym, a świeże powietrze jest rozprowadzane kanałami po całym budynku. Kanały są zwykle ukryte w podwieszanych sufitach, dlatego niezbędne jest wykonanie zaawansowanych prac remontowych. Z tego powodu systemy centralne są z reguły montowane w nowych budynkach.
Wentylacja decentralna jest montowana w ścianie zewnętrznej pomieszczenia, które ma być wentylowane. Oznacza to, że jednostka jest przypisana do konkretnego pokoju, a każde urządzenie pracuje niezależnie od siebie. To wygodne rozwiązanie w sytuacji, kiedy nie planujesz generalnego remontu, ale chcesz przeprowadzić modernizację wentylacji.
Zadbaj o dobry klimat w swoim domu
Rekuperacja to idealne rozwiązanie w niskoenergetycznym budynku – odpowiedni system zredukuje straty ciepła oraz zapewni maksymalny komfort. Co zrobić, aby wentylacja spełniła Twoje oczekiwania? Zwróć się do fachowców. Rekuperacja od znanej marki Stiebel Eltron to nowoczesne systemy wyposażone w zaawansowane technologicznie rozwiązania. Energooszczędna, domowa wentylacja z odzyskiem ciepła i wysokiej jakości filtry zadbają o jakość powietrza. Wykwalifikowani eksperci pomogą zaś w podjęciu najlepszej decyzji.