Sport i Zdrowie

Domowe sposoby na walkę z alergią

  • 25 listopada, 2023
  • 2 min read
Domowe sposoby na walkę z alergią

Czym jest alergia?

Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego na substancje, które są normalnie tolerowane przez większość ludzi. Alergeny, czyli substancje wywołujące alergię, mogą być zarówno naturalne, jak i chemiczne. Do najczęstszych alergenów należą pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśnie i grzyby oraz pestycydy.

Objawy alergii mogą obejmować swędzenie skóry, łzawienie oczu, katar sienny i duszności. W cięższych przypadkach może dojść do anafilaksji – stanu zagrażającego życiu, w którym pojawia się obrzęk gardła i trudności w oddychaniu.

Domowe sposoby na walkę z alergią

Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z alergią. Najważniejsze jest unikanie alergenów. Jeśli masz alergię na pyłki roślin, staraj się unikać otwartych okien i spacerów po lesie. Jeśli masz alergię na sierść zwierząt, spróbuj ograniczyć ich obecność w domu lub regularnie je czesać.

Innym sposobem jest stosowanie leków przeciwalergicznych. Leki te mogą być dostarczone doustnie lub miejscowo w postaci maści lub kropli do nosa. Możesz również spróbować terapii immunologicznej, która polega na podawaniu pacjentom słabych dawek alergenu w celu stopniowego uodpornienia organizmu.

Dieta a alergia

Dieta może również pomóc w walce z alergiami. Należy unikać produktów bogatych w histaminę – substancji chemicznej odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Produkty te obejmują miody, owoce cytrusowe, sery pleśniowe i wino czerwone. Zamiast tego warto spożywać produkty bogate w witaminy C i E oraz probiotyki.

Ponadto ważne jest picie dużej ilości wody i utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w domu. Wilgotno powietrze pomaga usunąć pyłki i inne czynniki drażniace z powietrza i może pomóc zmniejszyć objawy alergii.

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *